Press Releases Banner

AISD Succeeds, Wins Championships in Chess, Film, Latin, Swimming, Forensics, Drill Team and More

AISD Board of Trustees to recognize student accomplishments at Monday meeting

Austin ISD and the Board of Trustees recognize and applaud the outstanding achievements of AISD students. Tonight, a special meeting of the Board of Trustees recognizes student success. These recognitions cover a wide variety of skills and awards, and showcase some of the wonderful accomplishments students in the district have made. 

UIL State Swimming and Diving 

Austin High School Grant Reed - fifth place in 200-yard freestyle, sixth place in 100-yard freestyle 

State Wrestling Tournament 

Akins High School Anna Becerra - fifth place in 102-pound weight class 

Bowie High School Christian Moreno - third place in 106-pound weight class Riley Gatley - sixth place in 128-pound weight class 

Lanier High School Steve Diaz - fifth place in 220-pound weight class 

LBJ High School Shania Williams - fourth place in 165-pound weight class, Region IV Female Wrestler of the Year for 2015 

McCallum High School Juliana Olivo - second place in 95 -pound weight class Rondal Daniels - fourth place in 138-pound weight class 

2015 Texas Scholastic Chess Championship 

Garza High School Conner McLemore, David Boatwright, James Nye and Gavriel Rachael-Homann - third place 

Texas State Junior Classical League Latin Tournament 

Anderson High School Clio Harralson - third place for Latin Mottos and Quotes, second place for Latin Reading Comprehension Keita Bryce - third place for Latin Sight Recitation, first place for Latin Derivatives 5, first place for Classical Greek Veronika Holm and Will Deleery - third place for Open Certamen Sandra Weber - second place for Latin Reading Comprehension 

Liberal Arts and Science Academy Cass Plowman - first place for Mythology, first place for Academic Decathlon, Level 4 

Small Middle School Connor Tate - third place for Academic Decathlon, Level 1 

State, National and International Science and Engineering Fairs 

Murchison Middle School Emilie Cassar - first place, Computer Science, ExxonMobil Texas Science and Engineering Fair; Qualifier for Broadcom MASTERS Science and Engineering Fair 

Liberal Arts and Science Academy Sai Sameer Pusapaty - first place and Best of Fair, Environmental Science, Austin Energy Regional Science Festival; Qualifier for Intel International Science and Engineering Fair Lily Xu - first place and Best of Fair, Medicine and Health Sciences, Austin Energy Regional Science Festival; Qualifier for Intel International Science and Engineering Fair 

State Youth Art Month Exhibit at the State Capitol 

Austin High School Shayna Nowicki, student artist 

Covington Middle School Natalie Walker, student artist 

Paredes Middle School Elisabeth Albritton, student artist 

Langford Elementary School Angelina Briseno, student artist 

Youth Art Month 2015 Art T-shirt and Billboard 

Akins High School Rachel Davidson, student artist 

Patton Elementary School Eiman Tauseef, student artist 

National Scholastic Art & Writing Competition Winners 

Liberal Arts and Science Academy Jenna Ma, student artist 

McCallum High School Calla Bordie, student artist Lizzie Fierro, journalism student 

Texas High School Short Film Competition at SXSWedu Film Festival Winners 

Anderson High School Ellis Kauffman, Sage McCommas, Meredith Morran and Paxton Tye - Jury Award winner, Film: "It's a Thing" 

Career Competitions 

Lanier High School Cesar Arroyo, Cindy Rojas and Brenda Hernandez - first place in Technology Video 

Akins High School Aaron McInnes - second place in Impromptu Speaking, Human Services Branch Edwin Xeon Gutierrez - second place in Visual Basics for Programming, Business Professionals of America State Leadership Conference 

State Thespian Competition 

Crockett High School Andy Gomez, Bobbie Greenough, Daylin Martinez, Libbie Barnes, Jesse Hernandez, David Pena, Casey Calderon-Smith, Sara Luna Newcomer, Samantha Overfelt, Alyssa Arellano and Cameron Smith - first place 

YMCA Youth and Government District Competition 

Ann Richards School For Young Women Leaders Maya Nuez - Overall Distinguished Delegate Willa Smith - Model United Nations Distinguished Delgate Maya Messinger - Top 5 Judge Josie MacLean, Libertad Escobar, Oceane Maher, Sadie Brown, Anjali Mani, Chloe Coronado Winn - Top 10 Mock Trial Team, Top Two Showcase Mock Trial Team, Top Texas Mock Trial Team (State Champions) Eliza Marin, Isha Patel, Donovan Olsen, Marissa Gonzales, Delaney Sparks, Katerina Witliff - Top 10 Mock Trial Team Libertad Escobar - Top Defense Attorney (State Champion and Scholarship Recipient) 

Austin High School Noah Genovesi - Outstanding Statesman/Top in State Senate Theo Symonds - Distinguished Delegate/House of Representatives Joseph Smith - Klein-Distinguished Delegate/Model UN 

Texas Forensics Associate State Tournament 

Austin High School Alex Estrada and Joseph Estrada - Policy Debate, first place overall, and first and third place respectively 

Anderson High School Nikki Dargahi - first place, Original Oratory 

Bowie High School David Garza - second place, Dramatic Interpretation 

State and National Dance and Drill Team Competitions 

Eastside Memorial High School Alizae Durate, Angel Hernandez, Daniela Flores, Guadalupe Flores, Indiana Govea, Jennifer Perez, Kristal Ibarra, Lilianna Soto, Mai Pham, Marison Piedra, Mary Ortiz, Milca Ekanga and Serena Tijerina - first place, Military and Prop Routine, small team division 

Bowie High School Megan Hauck, Katherine Jones, Sarah Maaz, Hannah Parsons and Sydney Zahorik -First Division Awards for Solos Hannah Parsons - first place solo award Micaela Jimenez, Katherine Jones, Sarah Maaz, Hannah Rodriguez and Sydney Zahorik - First Division Awards Cameron Maldonado, Erin Ellis - Best Overall Small Ensemble Cameron Maldonado - Best Overall State for Solo Drill team - second place, Marching Auxiliaries Texas State Competition, Best Ensemble, seniors; first place, Large Team Category, American Dance and Drill Team Lonestar State Championship; GPA Academic Champions, Sweepstakes, Best Overall Technique, Best Overall Presentation, Best Overall Precision and Best Overall Choreography

###

AISD is the fifth largest school district in Texas, serving approximately 85,000 students at 129 schools. Follow AISD on Twitter at @AustinISD or on Facebook at www.facebook.com/austinisd.